Shopping Cart

Your cart is empty

Continue Shopping

How Much Are Pilates Classes? Tips to Make Pilates More Affordable

by Shafi Khan |

Pilates is a workout that has been around for quite some time, but there are still many people who have not tried it. Pilates has become increasingly popular over the years, with more and more celebrities being seen in Pilates classes.

However, Pilates classes can be very expensive, but the benefits are well worth it. If you're looking for a low-impact workout that will tone your body and improve your flexibility, then pilates is definitely the way to go.

If you're interested in learning what all of the hype is about or if you want to try pilates out yourself without breaking your budget, then this blog post is perfect for you.

Read on to find out how much are Pilates classes? Why are pilates classes so expensive? And some easy tips that can make Pilates more affordable.

How Much Are Pilates Classes?

The average cost of Pilate classes, especially private sessions, ranges from $50 to $100 each session. This is comparable to what you pay for personal coaching.

In contrast, group sessions make Pilates more affordable. A typical group Pilates class will set you back around $20 to $30 per person.

The price of a Pilates class varies depending on the sort of Pilates you choose. There are several sorts of Pilates, each priced differently. Let's take a look at the average cost of different Pilates classes:

Classical Pilates

Most classical Pilates classes take place at studios or gyms. These sessions may cost as much as $20 to $28 each session depending on the length and the instructor.

Because gyms commonly give Pilates lessons, you're unlikely to be charged anything extra beyond your membership fees. In addition, if you have no membership, you can buy a day pass that will make it affordable to attend the class.

Clinical Pilates

Clinical Pilates is considerably more expensive than classical Pilates classes. These sessions may cost anywhere from $75 to $100 for half an hour - the typical length of a Pilates session.

Stott Pilates

Stott Pilates is a musculoskeletal strength-and-stability training system. It's ideal for additions to any sort of cardiovascular exercise, such as walking, running, aerobics, or aqua fitness, and it's an excellent match for weight lifting or athletic training.

Since it's a modern style, these types of Pilates classes will cost you about $27 per class.

Polestar Pilates

Polestar Pilates is a mat-based system that has been called "modern classical." It's ideal for men and women of all fitness levels.

Polestar is another type of contemporary Pilates and its sessions are generally priced at $27 per class or more depending on where you live.

Reformer Pilates

Reformer Pilates is the newest form of Pilates, which uses reformer machines (here's how to use a Pilates reformer if you are a beginner.)

These types of classes are designed for all levels and offer low-impact conditioning exercises using springs and pulleys to adjust the degree of difficulty. These sessions cost around $50 to $60 per session or more.

Online Pilates Classes

A lot of people like to take Pilates online due to its convenience and the wide array of workouts that are available. If you're looking for an online Pilates class, then expect to spend anywhere from $10 to $30 per month.

If you're in a crunch, there are some amazing free Pilates videos available too.

Private Pilates Lessons

Pilates lessons are generally taught in 30-minute sessions. If you choose to take them privately, then expect to pay about $50 or more per session depending on where you live.

However, the length of your first lesson may depend on the instructor that you see and will vary from one teacher to another.

Overall, beginning Pilates requires little investment and only a few pieces of equipment. The most crucial things you'll need are a yoga mat, an open mind, and clothing that feels good.

Make Pilates Affordable

Why Are Pilates Classes So Expensive?

Pilates is an expensive exercise because you're paying for the convenience of learning in a specific place at a certain time, equipment (either your own or shared), and custom-tailored programs.

Classes are more affordable than private Pilates lessons when you consider their length and availability. However, it's also true that if you want to take Pilates lessons in an area where you don't live, you'll pay more for the convenience.

However, remember that with Pilates classes that cost $50 or more per session, most of your investment is going towards a one-on-one experience and custom program design.

Additionally, since good instructors are not only highly skilled but also quite popular, they can command higher fees.

How to Make Pilates More Affordable

There are a few ways to make Pilates affordable.

Shop Around

First, you can shop around different studios or gyms to find one that offers reasonably priced sessions. Also, look for special discounts. Many studios offer them either for new clients or on certain days of the week.

Do Workouts at Home

You can also do workouts at home without special equipment. Just invest in a yoga mat and follow free Pilates videos online to give yourself a good workout.

Take Group Classes

You can take group classes instead of private lessons to cut down on the cost. You can also split sessions with other people – that way, it will be more affordable.

Purchase Inexpensive Equipment

Mat-based Pilates workouts only require a Pilates mat to get started. Look for other inexpensive equipment options online or in physical stores if you want to go the extra mile.

Work with Your Budget

Most importantly, work with your budget and what you can afford while taking into account how much you actually want to invest in Pilates at this time.

Sign Up in Advance

At most studios, a drop-in class is more expensive than one that requires registration. Many of us prefer to drop in because it gives us greater flexibility, but those fees add up quickly.

If you find yourself dropping in for the same classes over and over, you may as well just register to save some money.

Buy a Pilates Reformer for Home

A Pilates reformer is, no doubt, an expensive machine. While it costs more now, it saves money in the long term because you don't have to go to the gym every week.

It'll also help you get the most out of your workouts from the comfort of your home and create your own schedule. Moreover, your family members can share the same machine which will save more money.

Here are some of the best Pilates reformers for homes that you can consider buying.